9 grudnia Bolesław Chrobry wjedzie do Zakliczyna
To już w poniedziałek, 9 grudnia o godzinie 10 – tej, na zakliczyńskim Rynku pojawi się pierwszy polski król – Bolesław Chrobry. Monarcha wraz ze świtą w której będą m.in. Gal Anonim oraz saski kronikarz i biskup Merseburga - Dietmar oraz siostra Bolesława – Świętosława, zostanie powitany z należnymi honorami na zakliczyńskim Rynku przez burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn Dawida Chrobaka.
Zapraszamy wszystkich chętnych do przyjścia na zakliczyński Rynek i uczestnictwa w tym niecodziennym wydarzeniu.
Potem orszak królewski, do dołączenia którego również zapraszam, wyruszy z Rynku, by królewską ulicą Jagiellońską podążyć w kierunku klasztoru Franciszkanów, gdzie w tutejszym kościele odbędzie się rekonstrukcja koronacji Bolesław Chrobrego.
Przed rekonstrukcją będę miał przyjemność wygłosić krótki wykład na temat znaczenia koronacji Bolesława Chrobrego, natomiast po rekonstrukcji wykład na temat symboli narodowych wygłosi Waldemar Chrobak. Finałem wydarzenia będzie wręczenie nagród dla uczestników konkursów plastycznych;
- korona królów – dla uczniów klas I – III
- koronacja Bolesława Chrobrego – dla uczniów IV – VIII
Projekt, którego koordynatorką jest Magdalena Tobiasz, realizowany jest przez Stowarzyszenie „Klucz” przy współpracy z Zakliczyńskim Centrum Kultury, Tarnowskim Bractwem Rycerskim „Wataha” oraz wsparcia burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn Dawida Chrobaka, gwardiana Klasztoru Franciszkanów w Zakliczynie o. Szymona Wierzbiaka – OFM i Zarządu Gminnego Z OSP RP w Zakliczynie.
Wydarzenie edukacyjne jest możliwe do przeprowadzenia dzięki grantowi, jakie Stowarzyszenie „Klucz” otrzymało od Województwa Małopolskiego w wysokości 10 tysięcy złotych na realizację wydarzenia pod nazwą „Wjazd Bolesława Chrobrego do Zakliczyna.” Stało się tak dzięki aplikacji do otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania w 2024 roku pod nazwą „Kocham Polskę!.”
Tekst: Kazimierz Dudzik, foto Arkadiusz Gładysz, graf. Stanisław Kusiak
Przyroda Okiem Inżyniera
Na „Mikołaja”, czyli 6 grudnia (w piątek) 2024 roku, na godzinę 18 – tą, kustosz Galerii ZCK „Poddasze” Stanisław Kusiak zaprasza na otwarcie kolejnej (i ostatniej w tym roku) wystawy. Tym razem gościć będziemy autorkę fotografii autorstwa inżynier Klaudii Nosal – Sadowskiej i jej wystawę.
Niech zachętą do udziału w wernisażu wystawy i spotkania z autorką zdjęć będzie Jej wypowiedź.
Klaudia Nosal – Sadowska: - Pochodzę z pobliskiej Brzozowej w której spędziłam dzieciństwo i do której po latach nieobecności udało mi się niedawno powrócić. Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa i zawodowo zajmuję się inżynierią mostową. Praca jest moją pasją, ale nie jedyną, ponieważ od dzieciństwa interesuję się przyrodą, a w szczególności ornitologią.
Żyjąc w ciągłym biegu zapomniałam na jakiś czas o tym co sprawia mi przyjemność. Za namową męża zaczęłam co raz częściej wychodzić w plener co pozwoliło mi na nowo odkryć radość z obcowania sam na sam z naturą. Na swoje wędrówki zabierałam aparat fotograficzny żeby rejestrować nowo odkryte przez siebie gatunki ptaków. Z czasem przestały mi wystarczać zwykłe zdjęcia więc zaczęłam doskonalić technikę fotografii przyrodniczej i dobrego kamuflażu, uczyć się zachowań i zwyczajów ptaków.
Fotografując staram się wtopić w krajobraz, być niezauważalną dzięki czemu mam możliwość obserwowania intymnych chwil zwierząt niezakłóconych obecnością człowieka. Często takie obserwacje nie idą w parze z wykonaniem satysfakcjonujących mnie zdjęć. Fotografowanie dzikich zwierząt to nieustanna nauka wytrwałości i cierpliwości w dążeniu do celu jakim jest uchwycenie obiektywem wymarzonych kadrów na które czasem czekam latami. Duża część moich zdjęć powstała w okolicy Dunajca nad którym kamufluję się nocą i oczekuję na pierwsze poranne promienie słońca wsłuchując się w budzącą się do życia przyrodę.
Zapraszam do obejrzenia moich fotografii prezentujących namiastkę świata fauny okolic Zakliczyna i Dunajca.
Ogólnopolski Dzień Seniora obchodzony jest 14 listopada
Według danych demograficznych do 2050 roku liczna osób powyżej 60 roku życia wzrośnie do prawie 2 mld. Od dłuższego czasu zauważalny jest demograficzny proces starzenia się społeczeństwa, a za kilkadziesiąt lat Polska będzie jednym najstarszych narodów w Europie. Od niedawna zmienia się na lepsze wizerunek seniora. Dziś starość przestaje oznaczać zniedołężnienie, a staje się kolejnym etapem życia, w którym osoby starsze mogą realizować swoje zamierzenia oraz rozwijać własne zainteresowania. Coraz częściej seniorzy poszukują nowych form aktywności i zaczynają uczęszczać do Klubów Seniora, Uniwersytetów III Wieku, do lokalnych stowarzyszeń lub pracują jako wolontariusze. Osoby starsze chcą zdobywać nową wiedzę i poszukiwać nowych metod rozwoju.
Jeszcze kilkanaście lat temu sądzono, że mózg osoby w wieku emerytalnym nie jest w stanie przyjąć dużej dawki nowej wiedzy. Jednak badania naukowe zaprzeczyły tej tezie i udowodniły, że w starszym wieku dominuje inteligencja skrystalizowana, która składa się z dotychczasowej wiedzy oraz doświadczeń. Warunkiem przyswajania nowych informacji jest także stała aktywność umysłowa.
Dzięki takim przedsięwzięciom jak działający od 18 lat w Zakliczynie Klub Seniora (jeden z najdłużej działający w regionie) pod kierunkiem Janiny Bolechały, jak projekty (Uniwersytet na piechotę, Zakliczyński Uniwersytet Ludowy czy Kluczowa Akademia dla Aktywnych) realizowane przez Stowarzyszenie „Klucz” i ZCK kierowane do seniorów, ta grupa jest bardzo aktywna społecznie.
Od pewnego czasu za sprawą lekarz balneolog i autorki książki „Sanatorium ludzkich serc” Justyny Kafel – Wituszyńskiej, przyjeżdżają do Zakliczyna znani z telewizyjnych programów seniorzy, którzy założyli grupę "To jest nasz czas" i tak gościliśmy 12 listopada w Zakliczynie ponownie rozpoznawalnych w Polsce seniorów – uczestników programów telewizyjnych, takich jak: Sanatorium Miłości – Anna Ziemba i Józef Raciniewski, Lusi Mazur - The Voice Senior czy Elżbieta Czabator – Rolnik szuka żony.
Popularni seniorzy spotkali się z burmistrzem Miasta i Gminy Zakliczyn Dawidem Chrobakiem, zwiedzili Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wraz z arboretum lusławickim, wzięli udział w programie STARnowa TV „Dudzik lokalnie” (odcinki programu zostaną wyemitowane w przyszłym tygodniu) , a także skorzystali z zabiegów w gabinecie lekarskim Justyny Kafel – Wituszyńskiej.
Znani seniorzy są zauroczeni Ziemią Zakliczyńską i planują tutaj częste powroty, mimo iż niektórzy pochodzą z odległych stron Polski, tym bardziej, że ze swojej strony mamy już pomysły na wspólne projekty z zakliczyńskimi seniorami.
Tekst: Kazimierz Dudzik, foto: Magdalena Tobiasz, Stanisław Kusiak
Program zakliczyńskich obchodów 106 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
7 listopada o godzinie 9 – tej rozpocznie się w zakliczyńskim ratuszu, w Sali im. S. Jordana, 19. Przegląd Pieśni Patriotycznej „Legiony to żołnierska nuta”. Jest to wydarzenie o randzie regionalnej, adresowane do młodzieży szkolnej z Subregionu Tarnowskiego. Organizatorem wydarzenia jest PTTK Odział „Ziemia Tarnowska” przy współpracy z Zakliczyńskim Centrum Kultury oraz SKKT PTTK „Compass” przy Szkole Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie.
11 listopada o godzinie 9:30 Mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Idziego opata w Zakliczynie rozpoczną się Gminne Obchody 106 – rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości. Po nabożeństwie w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej „Filipowice” rozpocznie się przemarsz pod Pomnik Poległych i Pomordowanych za Wolną Ojczyznę, gdzie odbędzie się manifestacja patriotyczna.
Szczegółowy program obchodów znajdziecie na plakacie, który zamieszczony jest w niniejszym artykule.
Zachęcamy do udziału w uroczystościach mieszkańców Gminy Zakliczyn, szkolne poczty sztandarowe oraz organizacji i stowarzyszeń działających w Gminie Zakliczyn.
Tekst: Kazimierz Dudzik, grafika: Stanisław Kusiak
Zajęcia edukacji kulturalnej organizowane pod egidą Zakliczyńskiego Centrum Kultury
Pod egidą Zakliczyńskiego Centrum Kultury odbywa się wiele zajęć o charakterze edukacji kulturalnej dla różnego przekroju grup wiekowych. Na przykład każdy, niezależnie od wieku mile jest widziany na zajęciach gry na heligonce, w Chórze ZCK „Cantando canzoni”, SOD „Filipowice” czy ZF „Gwoździec”. Do Kapeli Opatkowice zapraszamy młodzież, natomiast na zajęcia baletowe dzieci w wieku od 3 do 7 lat.
Poniżej prezentuję harmonogram zajęć edukacyjno – kulturalnych oraz dane kontaktowe do poszczególnych szefów zespołów i opiekunów warsztatów edukacyjnych.
Nauka gry na heligonce /wtorki 15.00-19.00/ Ratusz poddasze - sala muzyczna - instruktor i kontakt w sprawie zapisów - Tadeusz Malik 695 028 224.
Zajęcia baletu dla dzieci 3-7 lat /wtorki 18.00-18.45/ Ratusz parter - sala Spytka Jordana – instruktorzy ze Szkoły Tańca 2B Dance – kontakt w sprawie zapisów 787 353 749.
Próby Kapeli Podwórkowej "Gulony" /wtorki 19.00-21.00/ Ratusz parter - sala Spytka Jordana - opiekun Tadeusz Malik 695 028 224
Próby Chóru ZCK „Cantando Canzoni” /środy 19.00-21.00/ Ratusz parter - sala Spytka Jordana – prowadzący, chórmistrz Dawid Nawalaniec. Zapisy – środa od godz. 19 – tej.
Próby Zespołu Folklorystycznego „Gwoździec” /piątki 18.00-20.00/ Remiza OSP w Gwoźdźcu – instruktor Janusz Cierlik, kierownik zespołu Agata Nadolnik, zapisy - Monika Pawlik 733 465 303.
Próby Strażackiej Orkiestry Dętej "Filipowice" /piątki 19.00-21.00/ Remiza OSP Filipowice – zapisy, kapelmistrz Dominik Malik 787 134 004.
Próby Kapeli Opatkowice, zajęcia gry na instrumentach smyczkowych /piątki lub wtorki 16.00-18.00/ Ratusz poddasze - sala taneczna – instruktor Justyna Chmielek Korbut, zapisy - kierownik kapeli Halina Machel 794 707 370.
Próby zespołu rockowego /piątki 20:00-22:00/ Ratusz poddasze - sala muzyczna – opiekun Stanisław Kusiak 14 628 33 31
Kluczowa Akademia dla Aktywnych realizowana w ramach projektu Stowarzyszenia „Klucz”:
- Świetlica ZCK w Gwoźdźcu opiekun Monika Pawlik 733 465 303
zajęcia kulinarne /poniedziałki: 30.09, 7.10, 14.10, 21.10 od 16.00/
dziedzictwo kulturowe /poniedziałki: 28.10, 4.11 od 18.00/
- Świetlica ZCK w Filipowicach opiekun Małgorzata Soska 514 844 940
dziedzictwo kulturowe /poniedziałki: 14.10, 21.10 od 18.00/
zajęcia kulinarne /poniedziałki: 28.10, 4.11, 18.11, 25.11 od 16.00/
- Świetlica ZCK w Woli Stróskiej opiekun Paulina Siemińska 888 892 085
dziedzictwo kulturowe /czwartki: 17.10, 24.10 od 18.00/
zajęcia kulinarne /środy: 30.10, 6.11, 13.11, 20.11 od 16.00/
- Świetlica profilaktyczno-wychowawcza w Słonej opiekun Barbara Drogoś
zajęcia kulinarne /środy: 2.10, 9.10, 16.10, 23.10 od 16.00/
dziedzictwo kulturowe /wtorki: 29.10, 5.11 od 18.00/
- Ratusz w Zakliczynie - siedziba ZCK opiekunowie Magdalena Tobiasz i Ewelina Siepiela 14 628 33 31
dziedzictwo kulturowe /czwartki: 14.11, 21.11 od 18.00/
zajęcia kulinarne /poniedziałki: 2.12 i 9.12 oraz środy: 4.12 i 11.11 od 16.00/